Adana İl Müdürlüğü
 

Yedipınar Engelli Çoçuklar Rehabilitasyon Merkezi

Yedipınar Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi, Adana Seyhan Belediyesince tahsis edilen 9 dönüm arazi üzerinde Adana Rotary Kulüp 1998 dönem projesi olarak inşa edilmiş olup, Adana Valiliği, Adana Rotary Kulüp, SHÇEK Genel Müdürlüğü, Seyhan Belediyesi (Şu an Çukurova Belediyesi), Çukurova Üniversitesi, Yedipınar Zihinsel ve Bedensel Engelli Çocukları Koruma Derneği (2009 yılında Dernek kendi kendini fesh etti) arasında imzalanan bir protokolle işletme hakkı SHÇEK Genel Müdürlüğü Adana İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne verilmiştir. Merkez 05.01.1999 tarihinden itibaren çalışmaya başlamış olup, resmi açılışı, 26.02.1999 tarihinde yapılmıştır.010203

Kuruluşumuz 9 dönüm arazi üzerinde 650 m2’si kapalı alan geri kalanı ise açık alan olarak düzenlenmiş ve tamamen ahşap olarak inşa edilmiştir.

Kapalı mekânda; Beyaz Oda, Siyah Oda, Yumuşak Oyun Alanı ve Faaliyet Odası bulunmaktadır.

Beyaz Oda; tüm iç mekânın beyaz olduğu, yumuşak beyaz minderler, renkli projektörler ve hafif dinlendirici bir müziğin bulunduğu rahatlatıcı bir odadır. Bu odadan her türlü engelli çocuk veya yetişkin hatta anne ve babaları da yararlanabilmektedir.

Siyah Oda; tamamen siyah boyalı olup fosforlu ışıklarla donatılmıştır. Görme engellilere yönelik olan bu odada, özel boya ve çubuklarla resim vb. çalışmalar yapılmaktadır. Görme derecelerine bağlı olarak çocuklar, yaptıkları resimleri bu özel donanım sayesinde daha iyi hissetme ve görme şansına ulaşabilmektedirler.

Yumuşak Oyun Alanı; daire biçiminde yapılmış olan merkezin ortasında bulunmaktadır. Alanın dışında Masa Tenisi bulunmaktadır.

03Faaliyet Odası; engelliler ile yapılacak tüm resim ve benzeri faaliyetler için düzenlenmiştir.

Açık mekânda; cafe, el sanatları atölyesi, yemekhane, çocuklarla yapılacak tüm resim ve benzeri faaliyetler için grup odası, salıncaklar, kayacaklar, maceralı oyun alanları, teleferik, trambolin, kum havuzu, tuvaletler bulunmaktadır. Açık alandaki oyuncakların ve yapıların tamamı da ahşap malzemeden yapılmıştır.

Kuruluşumuzda 1 Kuruluş Müdürü, 1 Sosyal Çalışmacı, 1 Çocuk Gelişimci, 1 Fizyoterapist, 1 Beden Eğitimi Öğretmeni, 1 El Sanatları Öğretmeni, 1 Halk Oyunları Öğretmeni, 1 Öğretmen, 2 Hemşire, 1 Satın Alma Memuru, 2 Hizmetli, 14 Şirket Elemanı, 1 şoför ve 6 Özel Güvenlik Elemanı olmak üzere toplam 34 personel fiilen çalışmaktadır.

FAALİYETLER
Yedipınar Engelli Çocuklar Merkezi, Türkiye’de var olan rehabilitasyon merkezlerinden farklı olarak oyunla terapi yöntemini kullanarak engelli çocuk ve gence, çeşitli sosyal kulüplerle de engelli yetişkinlere ulaşmaya çalışmaktadır. Merkezimize kayıtlı çocuk-genç-yetişkin-yaşlı üye engelli sayımız 470 olup üye kartları bulunmaktadır. Üye engellilerimiz aile üyelerinin nezaretinde mesai saatleri içinde-dışında ve hafta sonlarında da Merkezimizden yararlanmaktadırlar.
04Kuruluşumuzda 2007 yılı Ocak ayı itibariyle Gündüzlü Bakım Hizmeti verilmeye başlanmış olup, sabah 8.30 da çocuklar iki servisimiz ile evlerinden alınıp kuruluşumuza getirilmektedir. Gün içerisinde engelli bireylerle, öz bakım becerilerini geliştirici etkinlikler, sosyo-kültürel aktiviteler, beden eğitimi, atölye çalışmaları, halk oyunları çalışmaları, cafe işletmeciliği gibi etkinlikler yapılmaktadır. Engelli bireyler öğle yemeğini de kuruluşumuzda görevliler nezaretinde yemekte, akşam servislerimizle evlerine bırakılmaktadır. Engelli bireyler Kuruluşumuzun bakım hizmetinden haftanın beş tam günü yararlanmaktadırlar.

Kuruluşumuzdan bakım hizmeti alan engellilerimizin sayısı 75 olup yaş sınırı bulunmamaktadır. Engellilerimizin en küçüğü 2008 doğumlu, en büyüğü ise 1966 doğumludur. Çoğunluğu zihinsel engelli olup zihinsel engelinin yanı sıra fiziksel engeli olanlar da bulunmaktadır

.01

 Yedipınar Engelli Çocuklar Merkezinde yapılan çalışmalar:
Grup faaliyetleri; Oyun terapi yöntemiyle müzik, resim, yaratıcı sanat, drama çalışmaları ve parktaki oyunlar, el sanatları ve folklor çalışmaları.
Sosyalleşme Çalışmaları;Engelli çocukların normal çocuklarla iletişim kurmalarını, paylaşmayı ve yardımlaşmayı öğretmek amacıyla oyun terapi yöntemiyle grup faaliyetleri.
Aile Eğitim Çalışmaları;Anne tutumları, Engel gruplarını tanıma, davranış problemlerini çözme yöntemleri ve ailelerin istekleri doğrultusunda seminerler düzenlenmesi.
Sosyal aktivite çalışmaları; Sinema- Tiyatro Etkinlikleri, geziler, Kuruluşumuzda ve dışında yapılan aktiviteler ve Engelli çocuklarla takım halinde ve bireysel spor faaliyetleri.
02Merkezimizden sadece kayıtlı olan çocuklar değil Adana’daki Özel Rehabilitasyon merkezlerinden ve engellilere hizmet veren resmi okullardan gelen engelli çocuk, genç ve yetişkinler de yararlanmaktadır.

HİZMETLER
Yedipınar Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi ve Eğitim Parkı Müdürlüğü, bedensel ve zihinsel engelli çocuk, genç ve yetişkinlerle, onların ailelerini kucaklayan bir merkezdir. Merkez, engelli çocuk, genç ve yetişkinler için bir sosyal yaşam alanı, okul öncesi ve sonrası, boş zamanlarında geldikleri, özgürce oyun oynayıp rahatladıkları; maceralı oyun alanlarıyla güven duygularını geliştirdikleri, bağımsızlaştıkları, belirli zamanlarda düzenlenen etkinliklerle eğlendikleri, çeşitli gezi, sinema, tiyatro, piknik vb. etkinliklerle sosyal yaşamın içine girdikleri, kısacası yaşam sınırlarını genişlettikleri bir ortamdır.

Yedipınar Engelli Çocuklar Merkezi, engelli çocuk, genç ve yetişkine sosyal yaşam alanı olurken, ailelerinin de yaşam kalitesini arttırmayı hedeflemiştir. Bu bağlamda ailelerine de danışmanlık destek ve eğitim hizmetleri sunmaktadır. 2011 yılında, Kuruluşumuzun hizmetlerinden 12395 kişi yararlanmıştır.

Kuruluşumuzda, 2009 yılı sonunda engellilerin işlettiği bir Cafe ile yine Engellilerin istihdam edildiği El Sanatları Atölyesi açılmış olup bunların işletilebilmesi için Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü Döner Sermaye Saymanlığına bağlı olarak bir Döner Sermaye İşletmesi kurulmuştur.
12.04.2010 – 23.06.2010 tarihleri arasında kuruluşumuzda, “Zihinsel Engelliler İçin Öz Bakım” programı düzenlenmiş, 86 kişi programı tamamlayarak Sertifikalarını almışlardır.
Kuruluşumuzda Özürlü Kimlik Kartı müracaatları alınmakta ve Aile ve Sosyal Politikalar  İl Müdürlüğü adına Özürlü Kimlik Kartı kuruluşumuzda hazırlanarak hak sahiplerine teslim edilmektedir. 2011 yılında kuruluşumuzda 4528 engelliye Özürlü Kimliği hazırlanarak teslim edilmiştir.
Ayrıca Kuruluşumuzda, İlimizin Özel Bakım Merkezlerinin iş ve işlemleri, yatılı Merkez için müracaat eden engellilerin incelemeleri ve merkezlere yerleştirilmeleri sağlanmaktadır. Ekim 2011 tarihinden itibaren 26 engelli İl İçi ve İl Dışında Yatılı Bakım Hizmetinden yararlandırılmıştır.

Özürlü Kimliği için gerekli evraklar:

1- T.C. Nüfus Cüzdanı,

2- 1 adet fotoğraf,

3- En az %40 engelli olduğunu gösterir, tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden alınmış Sağlık Kurulu Raporunun aslı veya onaylı örneği.

Yatılı Bakım Talebi için gerekli evraklar:

1- En az %50 ve ağır özürlü olduğunu gösterir, tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden alınmış Sağlık Kurulu Raporunun aslı veya onaylı örneği,

2- Engellinin kendisinin ve aynı evde ikamet ettiği kişilerin kimlik fotokopileri,

3- Vasi kararı.

ADRES: Turgut Özal Bul. Ramazanoğlu Camii Yanı Çukurova/ADANA

TELEFON: 0 (322) 233 97 51

FAX: 0 (322) 232 28 32