8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Sesim Projesi Açılışı

Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında Güney Adana’da yaşayan kadınların sağlıklı yaşam kalitesini iyileştirmek ve kentsel yaşama katılımlarını arttırmak amacıyla hazırlanan Sağlık Eğitim Sosyal İletişim Merkezi (SESİM) projesinin açılışı Valimiz Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Seyhan Oteli’nde düzenlenen programa Valimiz Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş’ın yanı sıra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Vali Yardımcılarımız Mustafa Yavuz ve Mehmet Seyman, ilçe kaymakamlarımız, İl Müdürümüz Zeynel Abidin Koç, ŞÖNİM Müdürümüz Kamuıran Yerden ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Güney Adana Kalkınma Programı tanıtım videosu gösterimi ile devam etti.
 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü erkeklerle kutlamanın onur verici olduğunu belirten Hanımefendi Beyhan Demirtaş, “Yaşamın başrolündeki biz kadınlar, annelik görevimizin yanı sıra toplumsal, siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda önemli görevler üstlenmekteyiz. Hızlı değişimle birlikte yaşamın her alanında var olan ve sunulan hizmete katkı sağlayan bizler milletlerin öncü kesimiyiz.” dedi.
 
Birleşmiş Milletler Öncülüğünde başlatılan ve ülkemizde de kutlanan Dünya Kadınlar Günü’nün, kadın haklarının hatırlanması, sorunların çözülmesi ve yeni projelerin uygulamaya konulması noktasında önemli bir gün olduğunu hatırlatan Hanımefendi Beyhan Demirtaş konuşmasının devamında, ‘’Biz de bu önemli günde, Adana Valiliğinin yürütmüş olduğu Güney Adana Kalkınma Programı’nda yer alan bir projenin daha açılışını yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu kapsamda hazırlanan projelerin 10 tanesinin sadece kadınlara yönelik olması, kadınlara verdiğimiz değerin en önemli göstergesidir. Özellikle SESİM projesi kadınlarımıza öncülük yapacak, kadın liderlerin yetişmesini sağlayacaktır. Bu kapsamda yürütülen projeyi can-ı gönülden destekliyorum. ‘’ dedi.
 
Hanımefendi Beyhan Demirtaş’ın ardından bir konuşma gerçekleştiren Valimiz Mahmut Demirtaş, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladığını belirtti.
 
Ayrıca, Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında SESİM adı verilen, Sağlık Eğitim Sosyal İletişim Merkezi projesini hayata geçirdiklerini belirten Valimiz Mahmut  Demirtaş,  SESİM hizmet biriminin Bey Mahalle Muhtarlığı binasının üst katında hizmet vermeye başlayacağını kaydetti.
 
Burada SESİM projesi kapsamında kadınlara; kadın ve çocuk sağlığı, kadın hakları, aile bilinci, sosyal uyum süreçleri, liderlik, girişimcilik, KOSGEB ve İŞKUR destekleri konusunda eğitimler verileceğini dile getiren Valimiz Demirtaş,  ‘’Bu eğitimlerin sonunda 100 kadın kursiyerimiz, mahallelerindeki kadınlarımıza eğitim aldıkları alanlarla ilgili liderlik, rehberlik ve danışmanlık yapacaklar. Kısacası Güney Adana’daki kadınlarımızın gözü, kulağı ve sesi olacaklar.’’ dedi.
 
Valimiz Mahmut Demirtaş’ın konuşmasının ardından SESİM projesinin tanıtım sunumu ile devam eden program, ŞÖNİM Müdürümüz Kamuran Yerden’in kadına yönelik şiddet ile mücadelede hizmet modellerimiz ve Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında, tarafımızca geliştirilen “Kadınım ve Ben de Varım” projemiz ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında sunumu ile devam etti.
 
Program, Proje Koordinatörü Uzman Reşan Arlıer tarafından gerçekleştirilen kadınlara yönelik projelerin tanıtım sunumundan sonra sona erdi.
  
 
 


Sonraki Sayfa: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında El Emeği Göz Nuru Ürünler

Önceki Sayfa : İl Müdürlüğümüz Yatırımları Hakkında Görüşmede Bulunuldu